YÖNLENDİRME NEDİR?

Uzak Sekreter, Yönlendirme ile ağ kesimleri veya alt ağlar arasında veri akışını yönetir. Yönlendirme ile kendi ağ arabirimlerinin durumu hakkında sakladığı bilgileri ve olası ağ trafiği kaynaklarının ve hedeflerinin listesini temel alarak, gelen ve giden paketleri yönlendirir.

Ortamınızda kullanılan donanım aygıtları ile uygulamaların sayısına ve türlerine göre ağ trafiğini ve yönlendirme gereksinimlerini planlayarak, adanmış donanım tabanlı yönlendirici, yazılım tabanlı yönlendirici veya bu ikisinin birleşimini kullanma konusunda daha doğru bir karar verebilirsiniz. Genellikle, adanmış donanım tabanlı yönlendiriciler daha yoğun yönlendirme gereksinimlerini en iyi şekilde karşılarken, daha uygun maliyetli olan yazılım tabanlı yönlendiriciler daha hafif yönlendirme yüklerini karşılamak için yeterlidir.

Yönlendirme ve Uzaktan Erişim hizmeti gibi yazılım tabanlı bir yönlendirme çözümü, alt ağlar arasında göreceli olarak az trafik içeren küçük, kesimlere ayrılmış bir ağ için ideal olabilir. Aksine, çok sayıda ağ kesimine ve çok çeşitli performans gereksinimlerine sahip kuruluş ağı ortamları, ağ genelinde farklı rolleri yerine getirmek için çeşitli donanım tabanlı yönlendiricilere ihtiyaç duyabilir.

UZAKTAN ERİŞİM

Yönlendirme ve Uzaktan Erişim`i bir uzaktan erişim sunucusu gibi çalışmak üzere yapılandırarak, uzak veya hareketli çalışanların kuruluşunuzun ağlarına bağlanmasını sağlayabilirsiniz. Uzak kullanıcılar, bilgisayarları ağa fiziksel olarak bağlıymış gibi çalışabilir.

Genellikle yerel ağ bağlantısı üzerinden bağlanan bir kullanıcı tarafından kullanılabilen tüm hizmetler (dosya ve yazdırma paylaşımı, Web sunucusu erişimi ve ileti hizmeti dahil olmak üzere), uzaktan erişim bağlantısı ile etkinleştirilir. 

Yönlendirme ve Uzaktan Erişim hizmetini çalıştıran bir sunucu, iki farklı türde uzaktan erişim bağlantısı sağlar:

SANAL ÖZEL AĞ (VPN)

VPN, özel bir ağ veya Internet gibi ortak bir ağ üzerinden güvenli, noktadan noktaya bağlantılar oluşturmaya verilen addır.

VPN istemcisi, VPN sunucusu üzerindeki sanal bir bağlantı noktasına sanal bir arama gerçekleştirmek için tünel . Sanal özel ağa en iyi örnek, Internet`e bağlı bir uzaktan erişim sunucusuyla VPN bağlantısı kuran bir VPN istemcisidir. Uzaktan erişim sunucusu sanal aramaya yanıt verir, arayanın kimliğini doğrular ve verileri VPN istemcisi ile kurumsal ağ arasında aktarır.

VPN, çevirmeli ağdan farklı olarak, Internet gibi ortak bir ağ üzerinde VPN istemcisi ile VPN sunucusu arasında kurulan mantıksal ve dolaylı bir bağlantıdır. Gizliliği sağlamak için, bağlantı üzerinden gönderilen verileri şifrelemeniz gerekir.

ÇEVİRMELİ AĞ

Çevirmeli ağda, uzaktan erişim istemcisi, analog telefon veya ISDN gibi bir sağlayıcısı hizmetini kullanarak bir uzaktan erişim sunucusunun fiziksel bağlantı noktasıyla, kalıcı olmayan çevirmeli bir bağlantı kurar. Çevirmeli ağa en iyi örnek, bir uzaktan erişim suncusunun bağlantı noktalarından birinin telefon numarasını arayan bir çevirmeli ağ istemcisinin kurduğu bağlantıdır.Analog telefon veya ISDN üzerinden oluşturulan çevirmeli ağ, çevirmeli ağ istemcisi ile çevirmeli ağ sunucusu arasında doğrudan fiziksel bir bağlantıdır. Bağlantı üzerinden gönderilen verileri şifreleyebilirsiniz, ancak bu zorunlu değildir.