XBOX ONE`A CORTANA DESTEĞİ

Microsoft tarafından geliştirilen sesli asistan servisi Cortana, mobil cihazlardan sonra Xbox One konsoluna da uğramış bulunuyor

Özellikle Apple’ın geliştirmiş olduğu Siri ile beraber yıldızı yükselen sesli asistan servisleri, bir yandan Google, bir yandan da Samsung gibi şirketlerin işin içerisine girmeleri ile beraber epey büyük bir yol kat etti. Nitekim bu alanda sessiz kalmayan, kendi asistan servisini geliştirmeyi ihmal etmeyen yazılım devi Microsoft, Cortana adını verdiği hizmeti ile karşımıza çıkmış bulunuyor. İlk olarak Windows tabanlı mobil cihazlarda karşımıza çıkan asistan, ardından diğer platformlara ve bilgisayar gibi cihazlara da uğradı. Nitekim asistanını birçok cihaz üzerinde kullanıma sunmak isteyen Microsoft, nihayet hizmet içerisine Xbox One desteğini de eklemiş bulunmakta.

Şimdilik Sadece Preview Üyeleri İçin Geçerli

Xbox One konsolunu sesli bir şekilde kontrol etmeyi mümkün kılan Cortana, şimdilerde ne yazık ki tüm One sahipleri için aktif hale gelmiş değil. Bu konuda ince eleyip sık dokuyan Microsoft, asistanı başlangıçta sadece Preview üyelerine sundu. Xbox One platformuna gelecek olan yenilikleri önce deneyimleme fırsatı elde eden Preview kullanıcıları, şimdilerde asistanı kullanabilmekteler.

Deneme Süreci Devam Edecek

Açıklanan bilgilere göre yazılım devinin konsol üzerinde asistanı bir süre deneyecek. Zira herhangi bir hatanın ya da açığın söz konusu olmaması için elinden geleni yaptığı gözlemlenen Microsoft’un alacağı geri bildirimler ile yoluna devam edeceği biliniyor. Eğer Preview programına katıldıysanız firmaya geri bildirimde bulunmayı unutmayın.