VOIP NEDİR

VoIP diğer adıyla İnternet Telefon Servisi telefon görüşmeleri için kullanılan yeni bir teknolojidir. VoIP in açılımı "Voice over Internet Protocol"dur ve "telefon görüşmeleri için İnternet kullanımı" demenin teknik biçimidir.

VoIP teknolojisi standard (analog) telefon görüşmelerini data (dijital) hale getirir ve hızlı Internet bağlantınız üstünden gönderir. VoIP ile varolan iş veya ev telefonunuzu İnternet üzerinden kullanmaya devam edersiniz. Hem de her zaman arama yaptığınız şekilde; yani bilgisayara, kulaklığa, mikrofona ihtiyaç duymadan.

NEDEN VoIP OLMALI

Neden zaten kullanılan bir sabit telefonu İnternet üstünden kullanmak isteyesiniz?

VoIP kullanmanın asıl avantajı en basit ve teknik olmayan şekilde şudur - varolan telefon servislerinden çok daha ucuzdur, ve telefonunuza pek çok üstün özellikler kazandırır.

VoIP NASIL KULLANILIR

VoIP ile birini aramak herhangi bir standard telefonla aramaktan farksızdır. Ahizeyi kaldırın ve arayacağınız numarayı tuşlayın. Bu kadar basit. VoIP kullanmak için teknik bilgiye ihtiyacınız yoktur. Aranmakta aynı basitlikte çalışır. Telefonunuz çalınca ahizeyi kaldırır ve konuşmaya başlarsınız.

Teknik olarak açıklayacak olursak, VoIP adaptörü hızlı İnternet bağlantınızı kullanarak analog sinyalleri dijital hale çevirir. Dijital sinyaller modeminiz kullanılarak İnternet üstünden gönderilir. VoIP ile görüşme yaparken İnternet bağlantınız ise eskisi gibi çalışmaya devam eder, İnternet de surf yapmaya ve e-mail göndermeye/almaya devam edebilirsiniz.

Sizi birisi aradığında da farklı bir durum söz konusu değildir, arayan normal telefon numaranızı çevirir. Yine teknik olarak açıklayaak olursak, arka planda artık telefon numaranız e-mail adresine benzemektedir. Bu e-mail adresine benzeyen numara görüşmenin İnternet üstünden VoIP adaptörünüze gelmesini sağlar. Sonrasında telefonunuz çalar ve sizin yapmanız gereken ahizeyi kaldırıp telefonu cevaplamaktır.

VoIP kullanmanız için ihtiyacınız olan tek şey `internet`.