TÜRK MÜHENDİSLERİ YAPTI DEPREM YÖNETMELİĞİNE GİRDİ

Türk mühendislerin geliştirdiği LED ampuller, elektrikler kesildiğinde 6 saate kadar aydınlatma sağlayabiliyor. Bu ampuller, 2018 deprem yönetmeliğine girerek yeni yapılarda zorunlu olacak.

Depremin meydana getireceği olumsuz etkiyi azaltmak üzere eylül ayında hazırlanan TS EN 81-77 Deprem Standardı inşaat ve yapı sektörüne birtakım sorumluluklar yükledi. Getirilen bu yeni deprem standardı ile asansörlerin hareketli parçaları, alınacak önlemler ile olası deprem anında yolcu ve binalara zarar vermeyecek şekilde üretilecek. Yine Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği kapsamında yapılacak olan değişiklik ile her daireye bir otopark yapılması da zorunlu hale gelecek.

NORMAL AMPUL YERİNE LED AMPUL

Merdiven ve acil çıkışlarda bulunan ampullerin yerine, elektrik kesintisine rağmen aydınlatma sağlayan LED ampullerin kullanılması sağlanarak, elektrik kesintisinden en az sevide etkilenmesi sağlanacak. Özellikle de İstanbul`da yoğun tepki çeken dikey yapılaşma kaldırılan yüzde 40 sınırı ile yerini yatay mimariye bırakacak. Elektrik kesilmesi durumunda 6 saat boyunca aydınlatma sağlayabiliyor.