TOYOTA, OTOMOBİLLERİNDE GÜVENLİĞİ ARTIRIYOR

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden birisi olan Toyota, yeni güncellediği Safety Sense sistemiyle gelecekteki otomobillerinin güvenliğini arttırıyor.

Otomobil sektöründe büyük rol oynayan Toyota, diğer otomobil üretici firmalar gibi güvenliğe önem veriyor. Son olarak yeni nesil Safety Sense sistemi üzerine çalışmalar yapan Toyota, yeni güncellemeyle gelecekte çıkacak olan yeni otomobillerinin gece vaktinde yayaları algılayabilmesini sağlıyor. Buna ek olarak da gündüzleri bisikletlileri tanımlayacak olan yeni teknoloji sayesinde otomobiller otomatik olarak kendilerini durdurabilecek.

Eskiye göre daha hızlı çalıştığı söylenen yeni sistemin, frenleri de daha hızlı davranacak. Ek olarak şerit ve yol sistemini belirleyen Safety Sense teknolojisi, kazaları önleme notasında da önemli bir yere geliyor. Yolda yer alan tabelaları da otomatik olarak sürücüye aktaran Safety Sense teknolojisi, yeni güncellemeyle sürücülere “Cruise Control” yani seyir desteği de getiriyor.

Otomobil firmaları artık araç içerisindekilerin haricinde dışarıdakileri de kurtarmak için çalışmalar yapıyor. Yorgun araç kullanılması gereken durumlarda üst seviye güvenlik sağlanması beklenen otomobillere gelen yeni güncellemelerle güvenlik seviyesi daha da arttırılıyor.

Güvenlik noktasında Elon Musk’ın sahibi olduğu Tesla marka araçların daha kaza olmadan algıladığı söylenirken, Japon otomobil üreticisi Toyota, yeni özelliğin 2018 yılının ortasında çıkacak olan modellerinde olacağını belirtiyor. Son olarak, yeni güncellemenin olduğu Safety Sense teknolojisinin Toyota’nın hangi modellerinde kullanılacağı bilinmiyor.