TELEFON KILIFI İLE KAN ANALİZİ YAPABİLECEKSİNİZ

Gelişen teknolojileri sağlık sektöründe de bir devrime neden oldu. Akıllı telefonlarımız ile kan tahlili yapabilecek, sonuçlarını telefon ekranınzda görüntüleyebileceksiniz. Hem de sadece bir kılıfla.

 

Teknoloji gelişmeye devam ediyor. Gelişen teknoloji ise insanların hayatlarına değerek farklı roller üstlenmeyi mümkün kılıyor. Bu sefer karşımıza bir telefon kılıfı çıkıyor. Akıllı telefonlar rollerini büyütmeye devam ediyor. Akıllı telefonlarınıza takabileceğiniz bir kılıf, koruyucu olmanın da ilerisine gidiyor. Yeni geliştirilen 3D baskılı telefon kılıfı kan numunelerini analiz ederek sağlığınız hakkında bilgi veriyor.

Kaliforniya Üniversitesi araştırmacıları tarafından 3D baskılı bir telefon kılıfı geliştirildi. GPhone olarak isimlendirilen kılıf kan analizi yapabiliyor. Şu anda prototip olan kılıf, gücünü telefondan alıyor. Tekrar kullanabilme özelliğine sahip olan bir sensör kılıfın köşesine yerleştiriliyor.  Bu sensör baskılı devre kartına bağlanarak, Pellet kısmına kan örneği koyduğunuzda analiz işlemlerine başlıyor. Pellet içerisinde glikox oksidaz adı verilen bir enzim içeriyor. Bu enzim elektrik sinyali üretmek için kandaki glikoz ile reaksiyona giriyor.

Kandaki glikoz konsantrasyonu ile doğru olan elektrik sinyali, glikoz konsantrasyonu ölçümünü sağlıyor. Bu verilen Bluetooth yoluyla Android uygulamasına aktarılıyor. Bu verileri yedekleyebiliyor ve istediğiniz zaman görebiliyorsunuz.