SMS DOLANDIRICILIĞINA ÖZEL ÖNLEM!

BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan, dolandırıcılık maksatlı gönderilen kötü niyetli SMS’leri önlemek amacıyla düzenleme yaptıklarını belirtti.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Sayan, AA`ya yaptığı açıklamada, tüketicilerden izinsiz SMS gönderilmesiyle ilgili çok sayıda şikayet alındığını söyleyerek, İki problemden birincisi, SMS`in başlığında yazan dolandırıcılık maksatlı ibareler.

Yani bir bankadan veya sigorta şirketinden geliyormuş gibi görünen kötü niyetli SMS`ler. Bunlar için düzenleme yapıyoruz. Artık ticari amaçlı gönderilen başlıklı SMS`ler, yalnızca gönderenin unvanı ve markasını içerecek ve bu durum belgelendirilecek diye konuştu.

4 HANELİ KOD

Söz konusu SMS`lerle ilgili ikinci konunun ise Gümrük ve Ticaret Bakanlığı`nın görev sahasında olan vatandaşların almak istemediği tanıtım SMS`leri olduğunu anlatan Sayan, yaptıkları düzenlemeyle ticari SMS`lerde SMS`i başlatan operatörün metnin sonuna kendisini tanımlayan 4 haneli bir kod ekleyeceğini belirterek, şöyle devam etti:

Böylece tüketici, SMS ile ilgili Bakanlığa şikayet ettiğinde, önce bu SMS`i başlatan operatör kolaylıkla tespit edilecek sonra da bu operatörün hangi abonesi tarafından SMS`in gönderildiği tespit edilecek.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığımız ve biz hangi tedbiri alırsak alalım, izinsiz Reklam SMS`lerini tamamen durdurmak mümkün olmayacak ama bizim düzenlememizle izinsiz SMS`i gönderen kolaylıkla bulunabileceğinden Gümrük ve Ticaret Bakanlığımız da bu şirkete caydırıcı cezalar verebilecek ve bu sayede şikayetler şimdikine göre minimize edilecek.