PANASONİC`İN HAYALİNDEKİ OTONOM ARACI

Tüketici elektroniği şirketi olan Panasonic, 100. yılı şerefine bir otonom araç tasarladı ve CES 2018’de tanıttı. Araç herkesin gelecekte sahip olmak isteyeceği türden tasarlanmış ve en ince detayına kadar her şeyi düşünülmüş.

Panasonic, CES 2018 ve 100. yılı şerefine sadece tüketici elektroniği alanında işler yapan bir şirket olduğu algısını yıkmak istedi. Şirket, kendini çok farklı bir alana soktu ve geleceğin otonom araçlarını tasarlayıp CES 2018’de sergiledi. 

Panasonic’in Ar-Ge departmanı bu sene “Artık araçları biz kullanmasak nasıl olur?” sorusunu sormaya karar verdi.  Panasonic’in cevabına göre, sürücüye ihtiyaç kalmadığı zaman yolcular daha fazla rahatlık isteyecekler. Panasonic’in planına göre seviye 5 otonom araçlarda daha fazla tüketici elektriği kullanılacak ve Gelişmiş Sürücü Destek Sistemleri bulunacak. Bu sayede otonom cihazlar Panasonic’in tüketici elektroniğindeki başarılı teknolojisiyle hem bir eğlence merkezi hem bir dinlenme alanı hemde bir ofis olabilecek. 

Panasonic’in tasarladığı kabinin 4 yolcu koltuğu olacak. Aracın içindeki camlarda oldukça ferah bir alan yaratmış. Fakat bu camların alıştığımız araç camlarından bir farkı var, her biri birer ekran olarak kullanılabiliyor. Araç kabininin iç tasarımı ise kişinin tercihlerine göre üç farklı şekilde olabiliyor. Bu seçenekler oturma odası, rahatlama ve iş. 

Oturma odası seçerseniz araç camlarına otomatik olarak bir güneşlik çekiliyor ve hava sıcaklığı düzenleniyor. 

Ofis odası seçerseniz araç siz yoldayken koltuğunuza bir çalışma masası ekliyor ve görüntülü görüşmeler gerçekleştirebiliyorsunuz. 

Rahatlama modunda ise seçeceğiniz koku ve müziklerle araç adeta bir meditasyon alanına dönüşüyor.