MİLYONLARCA BİLGİSAYARDA BÜYÜK GÜVENLİK AÇIĞI!

Intel çiplerinde büyük bir güvenlik açığı keşfedildi. Milyonlarca kullanıcıyı ve cihazı etkileyen açık için büyük bir güncelleme gerekebilir.

Bilgisayar dünyası Intel'in çiplerinde keşfedilen güvenlik açığı ile çalkalanıyor. Özellikle ABD'de büyük ses getiren bu güvenlik açığı, kullanıcıların kişisel bilgilerinin çalınmasına izin veriyor. Bu açığın ise işlemcilerde bulunan tasarım hatasından meydana geldiği belirtiliyor. Apple ve Microsoft gibi şirketler, bu hatadan etkilenmemeleri için kullanıcılarına yazılım güncellemeleri sundular. Intel'ın "yan kanal analizi" olarak isimlendirdiği bu açık, aslında yaklaşık 1 ay önce keşfedildi. Bu keşfi yapan ekip ise Google Project Zero'ydu.

MİLYONLARCA CİHAZI ETKİLİYOR

Bu güvenlik açığının son on yılda milyonlarca bilgisayarda yongaları etkilediğine inanılıyor. İngiltere Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NCSC), konunun farkında olduğunu ve yamaların geliştirildiğini söyledi. Buna karşılık Intel, açığın kendii işlemcileri ile sınırlı olmadığını ve bir düzeltme üzerinde çalıştığını söyledi. "Bugüne kadarki analizlere dayanılarak, birçok farklı üreticinin işlemcisi ve işletim sistemi ile bir çok bilgi işlem cihazı - bu istismarlara açıktır" dedi. Ayrıca "Bu sorunu derhal ve yapıcı bir şekilde çözmek için endüstri çapında bir yaklaşım geliştiriyoruz" da denildi.

PERFORMANSLAR DÜŞEBİLİR

Uzmanlar, düzeltmenin bilgisayar performansını % 30'a kadar yavaşlatabileceğini söylüyorlar; Intel ise bunu, "ortalama kullanıcı için performans düşüşleri önemli derecede olmayacak ve zaman içinde hafifletilecek" diyerek onayladı.

The Register'a göre bu açık, muhtemelen Amazon, Microsoft Azure ve Google gibi büyük bulut bilgi işlem platformlarını etkileyecek gibi görünüyor.

Intel'in bu işler netleştikten sonra piyasadaki işlem hacmi neredeyse % 6 azaldı ve işlem seansı % 3,4 daha düşük seviyelerde tamamlandı.

Uzmanlar konuyla ilgili dikkatli olmaları tavsiyesinde bulundu.