MARS’LA İLGİLİ O TEORİ ÇÖKTÜ

Bilim insanları, gezegen yüzeyindeki koyu çizgilerin su değil kum akıntısı izi olduğunu açıkladı. 

Arizona Üniversitesi, Durham Üniversitesi ve Gezegen Bilimi Enstitüsünden bilim adamları, Kızıl Gezegen`in yüzeyindeki dar, koyu renk akıntı izlerinin Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesine (NASA) ait Mars Keşif Uydusu`na (MRO) yerleştirilen "HiRISE" teleskobu tarafından elde edilen görüntülerini inceledi.

Araştırmanın baş yazarı Colin Dundas, Yineleyen Yamaç Çizgileri (RSL) olarak adlandırılan binlerce çizgiden 151`inin incelendiğini, RSL`lerin çoğunun 28 ila 35 derece arasındaki eğimlerle sona erdiğini, bunun hem Dünya`da hem de Mars`taki kumul eğimlerinin bitiş derecesiyle aynı olduğunu söyledi.

Dundas, RSL`lere dair tespitlerinin Mars`ın bugünkü yüzeyinin çok kuru olduğu bulgularını desteklediğini söyledi. RSL`lerin su değil kum ve toz gibi tanecikli maddelerden oluştuğu sonucuna varan bilim adamları, bazı RSL`lerde hidratlaşmış minerallerin saptandığını, bu nedenle RSL`lerin oluşumunda su zerreciklerinin rolü olabileceğini bildirdi. Çalışma, Mars yüzeyinde akan su bulunmadığını tezini desteklerken Kızıl Gezegen`de su bulunduğu tezini tamamen bertaraf etmediği vurgulandı.Bilim insanları, Mars`ta su bulunabileceğini ancak bunun hayatın oluşumuna olanak sağlayacak düzeyde olmadığını belirtti.

Araştırmanın sonuçları, ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezine ait "Nature Geoscience" dergisinde yayımlandı.NASA, 2015 yılında Kızıl Gezegen`de sıcak aylarda tuzlu su aktığına dair güçlü kanıt elde ettiğini açıklamıştı.Bilim insanları, koyu renk, dar akıntıların Mars`ın en sıcak aylarında ortaya çıktığını, yılın geri kalan dönemlerinde yok olduğunu bildirmişti.