KÖTÜ GİDEN İPHONE X SATIŞLARI SAMSUNG’U VURDU!

Samsung, her bir iPhone X satışından önemli ölçüde kâr ediyor. Fakat iPhone X satışları yavaşlayınca ekran üretimini azaltmak zorunda kaldı.

Apple’ın iPhone X’da kullandığı OLED ekranın tedarikçisi olan Samsung üretimini % 10 düşürmek zorunda kaldı. iPhone X başına 110 dolar kâr eden şirketi satışların kötü gidişi olumsuz etkiledi.

iPhone X satışa çıktığında başta Samsung olmak üzere diğer firmalar üzerinde büyük bir baskı oluşmuştu. İddialara göre bu baskı Samsung’u Galaxy S9’u piyasaya sürme konusunda acele ettirmişti. Fakat şirket Apple’ın parça tedariğinde sıkıntı yaşamasından yeterince faydalanamadı. Galaxy S9’un çıkışı da Mart ayına kaldı.

Samsung’un 2018 yılındaki iPhone X satışlarından 22 milyar dolar gelir elde etmesi bekleniyor. Bu geliri yaklaşık 23 milyon adet Galaxy Note 8 satışından elde edeceği gelir ile aynı. ETNews’ten gelen bir rapora göre Samsung,  A3 fabrikasında OLED ekran üretimini % 10 düşürdü.

A3 tesisi sadece Apple’a panel tedarik etmek için özel olarak tasarlandı. Önümüzdeki aylarda Apple’ın satışlarında düşüş devam ederse Samsung’un zarar etmesi kaçınılmaz olacak.

Samsung’un endişe etmesi gereken bir diğer husus ise rekabet. LG’nin bu yıl piyasaya çıkacak olan 6.5-inç OLED iPhone modelinin ekran tedarikçisi olacağı yönünde güçlü iddialar var. Bu durum da Samsung’u zora sokabilir. Güney Koreli şirketin bu sıkıntıları aşmak için uygulayacağı stratejiyi zamanla göreceğiz.