İŞTE YENİ APP STORE

 Apple’ın geliştirici konferansı WWDC önümüzdeki günlerde başlayacak. Güncellemelerin ilgi odağı olacağı etkinlikte App Store yeniliği de konuşulacak.

Normalde şirketin Mac OS X ve iOS işletim sistemleri için yeni versiyonlarını duruyor ancak bu sefer konu sadece işletim sistemlerinin yeni versiyonu değil. Önümüzdeki haftadan itibaren başlamak üzere Apple bu sonbahara kadar App Store‘da geliştiriciler için yenilikler yapmaya devam edecek. Bunların arasında yeni kar paylaşımı modeli ve iOS App Store içerisinde reklam aramalar da yer alacak.

Worldwide Developer Congress öncesi nadiren böyle büyük yenilikler duyarız. Açıklamayı yapan yetkili ağız ise Apple’ın world wide marketing başkan yardımcısı Phil Schiller. Schiller Apple’ın yakında uygulamalar için kar paylaşımı yaptığı bir model getireceğini açıkladı. Normalde geliştirici ile Apple uygulamadan gelen parayı 70/30 şeklinde paylaşıyor. Ancak yeni modelde bir seneden daha uzun süre üyesi olan uygulamalarda Apple’ın payı 15’e düşecek. Üyelik satma birkaç türdeki uygulamaya özel olmak yerine bütün geliştiricilere açık olacak. Bunların arasında dev oyun kategorisi de yer alıyor.

Eğer yeni üyelik modeli bir çok kişi tarafından benimsenirse App Store’da önemli bir ekonomik değişiklik olacak gibi gözüküyor. Geliştiriciler uygulamalarını tek seferde satmak yerine aylık üyeliğe yönelecek. Bu bazı kullanıcıların satın alma önceliklerini değiştirebilir. Şirket ayrıca ilk olarak App Store‘da uygulamalar için reklam arama özelliğini de getirecek. Şirket daha önce buna şiddetle karşı çıkıyordu.