HAVA KİRLİLİĞİ EN BÜYÜK KATİL!

Hava kirliliği her ne kadar göz ardı edilse de en önemli ölüm nedenlerinden biri olarak yer alıyor. Hava kirliliği insan sağlığı için birçok hastalıktan daha tehlikeli olabilir.

Uluslararası sağlık Örgütü, Afrika ile ilgili yoğun bir şekilde AIDS ve sıtma ile mücadele için çalışıyor. Ancak yeni bir araştırmaya göre hava kirliliği, kıtadaki prematüre ölümlerin çoğundan sorumlu.

2015 yılında, pnömoni ve bronşit gibi alt solunum yolu enfeksiyonları Afrika’da ölümün önde gelen nedeni olarak AIDS’in yerini aldı. Kısa bir sürede bir milyon Afrikalı bu nedenle hayatını kaybetti.

Uydu görüntüleri ve veri analizi ile çalışmalarını yürüten araştırmacılar, hava kirliliğinin yılda 1.2 milyon Afrikalının ölümüne neden olduğunu tespit etti. Yoğun bir şekilde mücadele edilen AIDS’in ise yılda 760.000 Afrikalının ölümüne neden olduğu biliniyor.

Havadaki yüksek parçacık madde seviyeleri akciğer kanseri, kalp krizi, akciğer hastalığı, inme, kalp rahatsızlığı ve daha fazla riskle ilişkilendirildi. Dolayısıyla hastalıkların yanı sıra kirlilik ile de mücadele edilmesi gerekiyor. Üstelik bu durum sadece Afrika için değil, tüm ülkeler için geçerli.