FACEBOOK’TAN, ZUCKERBERG’İ ZOR DURUMDA BIRAKACAK KARAR!

 Facebook hissedarları yeni bir oylama yaparak Zuckerberg’in firmadan ayrılması ya da kovulması durumunda hiçbir kontrol hakkının kalmayacağından emin olmak için yeni bir karar aldı.

mark-zuckerberg

Teknoloji endüstrisine damgasını vuran firmalardan bazılarının kurucuları en az firmanın kendisi kadar büyük bir tür “marka” gücüne sahip. Böyle durumlarda bu kurucuların günün birinde o firmadan ayrılması da firmanın geleceği için oldukça olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. Bu duruma en bilindik örnek hiç kuşkusuz Steve Jobs ve Apple arasında geçmişte yaşananlar.

AYRILMASINI ZORLAŞTIRACAK HAMLELER

Benzer bir yakın bağlantı elbette sosyal dev Facebook ve Mark Zuckerberg için de geçerli. Zuckerberg’in firma için ne kadar önemli bir figür olduğunun farkında olan Facebook yönetimi öyle görünüyor ki CEO’nun firmadan ayrılmasını da giderek daha da zorlaştıracak hamleler atıyor.

FACEBOOK ÜZERİNDE KONTROL HAKKINI ELİNDEN ALMAK İÇİN

Sosyal ağın hissedarları yeni bir oylama yaparak Zuckerberg’in firmadan ayrılması ya da kovulması durumunda Facebook üzerinde hiçbir kontrol hakkının kalmayacağından emin olmak istiyorlar.

FACEBOOK İLE ALAKASI KALMAZSA HİSSELERİ DE DÜŞECEK

Zuckerberg’in resmi olarak Facebook‘la yönetimsel bir ilişkisi kalmadığında sahip olduğu hisselerin de niteliği değişecek ve böylece onun yönetim kararlarında söz sahibi olmasının da önünü kesecek.

ZUCKERBERG KARŞI HAMLE YAPABİLİR

Diğer yandan en yeni finansal raporlar, Zuckerberg’in karşı bir hamle yaparak firmanın yapısında yeni bir hisse türü yaratabileceğini; firma yönetiminden ayrılsa da alınan kararlarda etkili olabileceğini gösteriyor.