ESKİ BİLGİSAYARINIZI NASIL HIZLANDIRIRSINIZ?

Bilgisayarlarınız eskidikçe yavaşlaması, daha geç açılması, oyun performansının düşmesi gibi problemlerle karşılaşmanız normal. Fakat kendiniz kolayca yapabileceğiniz birkaç işlemle bu sorunları çözebilir ve bilgisayarınızı eski performansına kavuşturabilirsiniz.

Satın almadan önce donanımını kontrol edin

Bir bilgisayar satın almadan önce, teknik özellikleri hakkında kapsamlı bilgi edinin. Başka bilgisayarlarla karşılaştırma yapın ve beklentinizi karşılayacağına emin olduğunuz donanıma sahip bilgisayarı seçin. 

Windows 10 için 

Windows 10'da, sistem özelliklerini ve durumunu bir kaç yoldan kontrol edebilirsiniz. Ama en kolayı sistem özelliklerini bir özet halinde gösteren programlardan birini bilgisayarınıza kurmak olacaktır. Bellek, depolama, grafik kartı ve işlemci türünün performansını gördükten sonra olması gereken değerlerle karşılaştırabilirsiniz. 

Mac OS işletim sistemi için

Ekranınızın sol üst köşesindeki elma simgesine basın, ardından Mac'im Hakkında seçeneğini seçin. Mac'inizdeki sabit DİSK boyutu, bellek ve CPU da dahil olmak üzere basitleştirilmiş donanım bilgilerini göreceksiniz. Mac'inizi oluşturan tüm donanımın, bellek ve depolama alanınız hakkındaki bilgilerle, sahip olduğunuz Mac türüne bağlı olarak yükseltilebilirsiniz. 

Önce SSD'nizi yükseltin

Eski SSD’niz size yeterli gelmiyorsa, onu kullanmak zorunda değilsiniz. Yeni bir SSD ile bilgisayarınızın performansını üç katına çıkartabilirsiniz. 

Daha fazla RAM alın

Bilgisayarınızdaki bellek ne kadar çok olursa, bir kerede daha fazla sekme açabilir, uygulama, fotoğraf yada video gibi dosyaları yönetme işlemini daha çabuk yapabilirsiniz. Bilgisayarı günlük işleriniz için kullanıyorsanız sizin için 8GB RAM yeterli olacaktır. Ancak Oyunlarla aranız iyiyse 16GB RAM sizin için daha uygun olacaktır. 

Daha iyi oyun deneyimi için bir ekran kartı alın

Video oyunlarınızı düşük kalite ayarında oynamak istemiyorsanız çok fazla masraf yapmanıza gerek yok. Sadece isteklerinizi karşılayacak yeni bir ekran kartı araştırıp, almanız yeterli.