APPLE UZUN MENZİLLİ KABLOSUZ ŞARJ HAZIRLIĞINDA!

iPhone akıllı telefonlarına daha yeni kablosuz şarj özelliği getiren Apple tarafından radyo frekansı tabanlı uzun menzilli kablosuz şarj teknolojisi üzerinde çalışıldığı ortaya çıktı.

Odanızın veya ofisinizin içerisinde örneğin akıllı telefonunuzun otomatik olarak herhangi bir istasyona koymadan kablosuz bir biçimde şarj olmasını sağlayacak sistem için şirket patent başvurusunda bulunmuş durumda.

Şirketin yine genel ifadelere yer verdiği patent başvurusuna göre, sistem hem kablolu hem de kablosuz olarak şarjı kapsıyor. Öte yandan şirketin öncelikli hedefi uzun menzilli kablosuz şarjda ortaya çıkan bir problemi çözmek gibi gözüküyor.

Şu an için radyo frekansı tabanlı şarjda iki problem bulunuyor. İlk olarak, şarj aletine olan mesafe arttıkça mevcut güç miktarı önemli ölçüde düşüyor. İkinci problem ise iletilebilecek güç miktarını kısıtlayacak güvenlik gereksinimleri. Cihazların kullanabileceği güç miktarı genellikle çok sınırlı, bundan dolayı şirket patent önerisinde hangi cihazların hangi sırayla şarj olacağını önceliklendirme formülünü öne sürüyor.

Özetlemek gerekirse kullanıcılar, sisteme iPhone akıllı telefonlarını iPad tabletlerinden önce şarj etmesini söyleyebilecek. Ayrıca, sisteme bir cihazı kullanım modelinize dayanarak normal bir gününüze yetecek kadar şarj sunmasını tanımlamak ve daha sonra diğer cihazı şarj etmeye geçmesini söylemek de yine sunulan önerilerden.

Bakalım bu patenti çalışır bir şekilde ne zaman görebileceğiz?