8 GEZEGENLİ YENİ BİR SİSTEM BULUNDU

Google`ın geliştirdiği yapay zekayı kullanan Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA), güneş sistemimize çok benzeyen 8 gezegenli yeni bir sistem buldu. 


NASA , Kepler uzay gözlem merkezini kullanarak yapılan en son keşfini açıkladı. Uzaydaki bir yıldızı çevreleyen sekiz gezegenli yeni bir sistem buldular. Böylece güneş sistemimizin türünün tek örneği olmadığı tekrardan kanıtlandı.

Kepler-90i adı verilen gezegen, Kepler-90 güneş sisteminde bulundu. Vanderburg sistemi "güneş sistemimizin mini bir versiyonu" olarak tanımlandı. Küçük gezegenlerin çoğunluğunun yıldıza yakın olduğunu ve daha büyük dünyaların dış sınırlara doğru itildiği belirtildi.

NASA ve Google tarafından ortak düzenlenen basın toplantısında, gezegen sisteminin Dünya'dan 2 bin 545 ışık yılı uzaklıkta olduğu açıklandı. Gezegen sisteminin merkezindeki yıldızın ise Güneş'ten daha sıcak ve büyük olduğu belirtildi.

"Kepler 90i" adı verilen sistemin en küçük gezegeni, dünyadan üçte bir oranında daha büyük ve yaklaşık 420 santigrat derece sıcaklığında. Kepler Uzay Teleskobu şimdiye kadar 4 bini aşkın gezegen adayı gök cismini yakaladı.